Boya Koruma

Anasayfa » Boya Koruma

Bu işlem otomobilinizin boyasını dış etkenlerden korumak için yapılması gereken önemli bir işlemdir. Dış etkenler nedeniyle araç boyası üzerinde oluşan leke ve hasarlar boyada ve araç kaportasında zamanla ciddi sorunlara sebep  olur. Boya üzerinde oluşan bu tür hasarlar çirkin bir görünüme sebep olur. Aracınız  boya koruma sayesinde hem görünüm olarak iyileştirirken hem de sizi olası masraflardan uzak tutacaktır.  Koruma işlemi ile birlikte aracınızın 2. El değeri yükselecektir.

Boya koruma işlemi genellikle pasta cila işlemi ile karıştırılmaktadır. Pasta cila işlemi yeni boyanan bir aracın kaportasına atılan fazla miktardaki boyanın içerisinde bir miktar kum ihtiva eden pasta sürülmesi yolu ile yapılır. Kaporta üzerine uygulanan  bu kumlu pasta yeni boyanan araç üzerinde bir çeşit zımparalama etkisi göstererek fazla boyanın kaporta üzerinde dağıtılmasını ve boya kalınlığının kaporta genelinde eşit olmasını sağlar.

Aracınıza boya koruma yaptırmazsanız kuş pisliği, reçine, asit yağmuru, demir tozu ve güneş gibi etkenlerle karşılaştıkça uzun dönemde yüzeyde meydana gelen sararma, gözenekleşme, derin izler, pütürlü tabaka oluşumu gibi fiziksel ve kimyasal değişimlerle aracınız yıpranacaktır.